Na Osnivačkoj skupštini Nacionalne asocijacije porizvođača suve šljive bilo devet preduzeća iz Šapca, Osečine, Beograda, Pecke i drugih mesta Srbije. Cilj udruživanje je unapređivanje proizvodnje šljive i suve šljive u Srbiji, zatim plasman na velika tržišta, pre svega Ruske federeacije. Takođe, radi se i o potrebi podizanja novih, savremenih zasada ovog voća, kao i uvođenja oznake kvaliteta za srpsku suvu šljivu. Ova zemlja poslednjih godina stalno povećava uvoz suve šljive, ali taj strpski proizvod ima veliku konkurenciju u uvozu iz Sjedinjenih Američkih Država, Čilea i Argentine. Potrebno je da se boljim organizovanjem proizvođači i prerađivači suve šljive iz Srbije učvrste na ruskom tržištu i to za početak sa 1.000 tona, da bi u narednih pet godina taj izvoz dostigao 10.000 tona suve šljive na godišnjem nivou.
Na Osnivačkoj skupštini Nacionalne asocijacije porizvođača suve šljive bilo devet preduzeća iz Šapca, Osečine, Beograda, Pecke i drugih mesta Srbije.
Cilj udruživanje je, rečeno je na skupštini u Valjevu, unapređivanje proizvodnje šljive i suve šljive u Srbiji, zatim plasman na velika tržišta, pre svega Ruske federeacije.
Takođe, radi se i o potrebi podizanja novih, savremenih zasada ovog voća, kao i uvođenja oznake kvaliteta za srpsku suvu šljivu, rekao je Tanjugu direktor Zemljoradničke zadruge u Peckoj Živojin Plavšić.
Na pitanje zašto se u plasmanu računa pre svega na tržište Rusije, Plavšić kaže da ova zemlja poslednjih godina stalno povećava uvoz suve šljive, ali taj strpski proizvod ima veliku konkurenciju u uvozu iz Sjedinjenih Američkih Država, Čilea i Argentine.
Potrebno je da se boljim organizovanjem proizvođači i prerađivači suve šljive iz Srbije učvrste na ruskom tržištu i to za početak sa 1.000 tona, da bi u narednih pet godina taj izvoz dostigao 10.000 tona suve šljive na godišnjem nivou, primetio je Plavšić.